• Leonardit (Toprak Düzenleyici)
  150.00 
  Toprak rengini koyulaştırdığı için güneş enerjisinden daha iyi yararlanmayı sağlar, Topraktaki yararlı mikroorganizma faaliyetlerinin artmasını sağlar, Toprağın ph yapısını düzenler ve toprağı nötralize eder, Hümik asit yüksek tuzlanma sonucu ortaya çıkan toksitlenmeleri düşürür.
 • Lifos Leonardit Toprak Düzenleyici 10 kg
  45.00 
  Toprak rengini koyulaştırdığı Için güneş enerjisinden daha iyi yararlanmayı sağlar, topraktaki yararlı mikroorganizma faaliyetlerinin artmasını sağlar, toprağın ph yapısını Düzenler ve toprağı nötralize eder, hümik asit yüksek tuzlanma sonucu Ortaya çıkan toksitlenmeleri düşürür.
 • Lifos Leonardit Toprak Düzenleyici 5 kg
  30.00 
  Toprak rengini koyulaştırdığı Için güneş enerjisinden daha iyi yararlanmayı sağlar, topraktaki yararlı mikroorganizma faaliyetlerinin artmasını sağlar, toprağın ph yapısını Düzenler ve toprağı nötralize eder, hümik asit yüksek tuzlanma sonucu Ortaya çıkan toksitlenmeleri düşürür.
 • Wormfer Organik Tarım Bakanlığı Onaylı Katı Solucan Gübresi 25 kg
  99.00 
  Sebzelerin, meyvelerin ve diğer bitkilerin dayanıklılığını, kalitesini ve verimliliğini artıran bir yardımcı olarak    Kırmızı Kaliforniya Solucan Gübresi   , Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinde zirai işletmeler tarafından kullanılan bir gübre çeşididir. Organik atıkların solucanların sindirim sistemlerinde ayrıştırılmasıyla ortaya çıkan bu gübre, diğer hayvansal ve kimyasal gübrelerle karşılaştırıldığında, hem ürün verimliliği ve kalitesini artırmaktadır, hem de tarımsal üretimin doğaya verebileceği zararları minimuma indirmektedir. Uluslararası pazarda daha çok    Vermicompost    adı verilen solucan gübresinin üretilmesi aktivitelerine verilen ad ise   Vermicomposting’   dir. Neden Solucan Kullanıyoruz? Binlerce farklı türü olan, boyları mikroskobik küçüklüklerde olabileceği gibi, metrelerce uzunluğa da ulaşabilen solucanlar, eski çağlardan beri bozulmadan varlıklarını devam ettirmiş ve doğal hayata uyum sağlamış bir canlı türüdür. Türün bu uzun hayat macerasında karşılaştığı hastalıklara ve hastalık verici maddelere (patojen) karşı geliştirdiği bağışıklık sistemi, yalnızca kendisine değil, ayrıştırdığı organik maddelerle beslediği bitki türlerine de hayati faydalar sağlamıştır. Bu özellikleri itibariyle solucanların, doğanın arıtma tesisi ya da filtresi gibi çalıştıklarını söylemek yanlış olmaz. Yaklaşık yarım asırdır tarımsal faaliyetlerde de kullanılan Solucan Gübresi bitkilerin hem kök çevresinde karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı bir ilaç vazifesi görmekte hem de meyve ve sebze kalitesini ve verimliliğini artırmaktadır.   Suda çözünebilen besleyici maddeleri ve patojenlere karşı direnç geliştirmesiyle Solucan Gübresi, hem geniş ölçekli tarımsal faaliyetler için, hem de küçük çaplı organik üretimler için idealdir. Solucan Gübresinin, içinde bulunan vitamin, aminoasit ve besleyici diğer maddelerin yanında ayrıca sahip olduğu antibiyotik özelliği ile diğer hayvansal gübrelere kıyasla onlarca kat daha etkili ve faydalı olduğu gözlemlenebilirken, kimyasal gübrelerde bu faydalar neredeyse hiç görülmez.   Solucanların dışkıları ayrıca, tarımsal faaliyetlerde haricen uygulanan fulvik asit ve hümik asit konusunda da zengindir. Belirli mantarların, organik atıkları ayrıştırarak ürettiği fulvik asit, bitkilerin ihtiyaç duyduğu iyonik minerallerin, enzimlerin ve oksijenin üretilmesinde ve hücrelere taşınmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca, hücrelerin kalıtımsal kodlarının taşındığı DNA ve RNA sentezine yardımcı olarak bu moleküllerin miktarını artırır. Wormfer olarak ürettiğimiz Solucan Gübresi içerisinde bulunabilecek diğer hümik asitlerin de saymakla bitmeyecek faydaları arasında şunlar da vardır:
  • Bitkilerin büyüme ve gelişme hızını artırır, hücre bölünmesine yardımcı olur.
  • Hücre duvarını besler, meyve ve sebzelerin daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Toprağın asitlik derecesini düzenler, faydalı elementlerin bitkilerin tarafından emilimini kolaylaştırır.
  • Toprağın havalanmasına yardımcı olarak, bitki köklerinin oksijen alışverişine yardımcı olur.
  • Sulama sırasında, gerekli minerallerin kökten uzaklaşmasına engel olur. İnorganik maddeleri kök çevresinde tutar ve bitkinin ihtiyaçlarına göre serbest bırakır.
  • Meyve ve sebzelerin besin değerlerini yükseltir.
  • Vb.
  • Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir?
  Koyu kırmızı ya da kırmızımsı renkleri ve dairesel halkalı yapılarıyla dikkat çeken bu toprak solucanlarının bilimsel adı Eisenia Fetida’dır. Uzunlukları 2 cm ila 10 cm arasında olup ağırlıkları 0.25 gramdan başlayarak bir buçuk grama kadar çıkabilmektedir. Güneş ışığı sevmeyen ve karanlık ortamda yaşayan bu solucanlardan yaklaşık elli bin tanesi bir ayda 100 kilograma kadar yaş gübre üretebilir.   Bu solucan türü ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kırmızı Kaliforniya Solucanı adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.   Solucan Gübresi Nasıl Elde Ediliyor? Solucan Gübresi, özel tesislerimizde tamamen organik bir şekilde üretilmektedir. Bitkisel ve hayvansal atıkların (meyve, sebze gibi bitkisel atıklarla birlikte hayvansal gübreler de kullanılmaktadır), Kırmızı Kaliforniya Solucanı adı verilen özel bir solucan türünün sindirim sisteminden geçmesi sırasında bu solucan, kendisini koruyan vücut sıvısını gübreye bırakır. Sölom Sıvısı adı verilen bu madde solucanların özellikle sindirim sistemlerinde bulunur ve patojenlere karşı direnç sağlayarak hastalanmayı engeller. Sölom Sıvısı’nın yanında, solucanların sindirim sistemlerinde bol miktarda yararlı bakteri, mantar ve enzimler de bulunur. Bu mikroorganizmalar ve enzimler, azot emilimine ve gelişimin sağlıklı bir şekilde hızlanmasına yardımcı olur.   Solucan Gübresi üretimi farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Zeminde organik atıkların ve toprağın yığılması ile gerçekleştirilen üretim tipine Mezar Tipi üretim denir ve düşük maliyetli az verimli bir üretim çeşididir. On bin ila yirmi bin solucan kapasiteli tankların içinde drenaj sistemi kurularak solucan gübresi üretimi de mümkündür. Otomatik sistemler ve son teknoloji kullanılarak hazırlanan Sürekli Akış Sistemi ise verimliliği en yüksek, yemlerin, solucanların ve oluşturulan gübrenin arasındaki oranın en iyi şekilde dengelendiği üretim tipidir. Wormfer olarak, bin metrekare kapalı alan ve üç bin metrekare açık alanda kurulu tesisimizdeki Kırmızı Kaliforniya türü solucanlarımızı en kaliteli organik atıklarla besleyerek, Sürekli Akış Sistemi ile maksimum verim elde etmeye odaklanıyoruz.

Alışveriş Sepetiniz

No products in the cart.